Понад півтисячі дітей пройшли скринінг зору під час акції «Захистимо право дитини бачити!», яку до Міжнародного дня захисту дітей вже утретє провели Український фонд «Здоров’я» та Асоціація дитячих офтальмологів України, за підтримки Міністерства охорони «Здоров’я». Фахові лікарі Асоціації дитячих офтальмологів України безкоштовно обстежили дітей, які відвідали магазин «Будинок іграшок» у Києві та «ТРЦ King Cross Leopolis» у Львові (дивитись тут).

За допомогою авторефрактометрів фахівці проводили спеціальне обстеження (визначення будови ока дитини), яке допомагає виявити, зокрема, косоокість, астигматизм, короткозорість та далекозорість. Батьки одержали фахові консультації лікарів-офтальмологів. Діти, яким необхідне детальніше обстеження, отримали відповідне направлення у поліклініку.

«Цей скринінг засвідчив, що кожна третя дитина має проблеми із зором. Для половини батьків цей результат став сюрпризом, - сказав голова Українського фонду «Здоров’я» Володимир Дудка, член Комітету ВРУ з питань охорони здоров`я, коментуючи результати акції журналістам. - Тактична наша мета - перевірити дітям зір. А стратегічна мета - привернути увагу батьків до виявлених проблем зору. Наші діти надто багато часу прорводять із різноманітними гаджетами. І тут корекція має бути одна - правильний зоровий режим. Спосіб життя має передбачати і прогулянки, і спортивні розваги, і рухливі ігри».

За словами голови правління Асоціації дитчих офтальмологів України, професора Сергія Рикова, здорова дитина може користуватися електронною книжкою й іншими гаджетами, але важливо дотримуватись певних правил. «Важливо знати, що шрифт у електронній книжці має бути заввишки не меншим ніж 4 мм, колір фону тексту повинен бути зеленим, або сірим. Читати треба сидячи, а у транспорті взагалі читати не можна. Обов’язково треба давати очам відпочинок - півгодини почитали, 20 хвилин відпочили, наприклад, подивились через вікно у далечінь, а ще краще пройтись на вулиці. На вулиці дитина ніколи не має зорового навантаження - на прогулянці очі відпочивають».

За даними Сергія Рикова 70% дітей, які мають проблеми із зором - діти шкільного віку. Лікар пояснює цю ситуацію збільшенням навантаження на очі на близькій відстані у шкільні роки. Відтак саме батькам школярів варто звернути особливу увагу на зоровий режим дітей. Цьогоріч акція відбувалася, як своєрідна естафета. 1 червня до акції долучився Львів, де 310 діточок пройшли обстеження.

Співорганізатор скринінгу у Львові доктор медичних наук, перший заступник голови парламентського комітету з питань охорони здоров’я Роман Ілик зазначив, що захворюваність очей прогресує. "Батьки мають більш відповідально ставитися до профілактики захворювань і не рідше одного разу на рік приводити дітей на обстеження. Навантаження на зір з кожним роком зростає – комп’ютер, телевізор, планшет, стреси – все це негативно впливає на зір. Треба привчати дітей з малку до занять спортом, здорового харчування, і оберігати від стресових ситуацій, які діти також переживають. Батьки мають бути пильними!», - зазначив Роман Ілик.

Загалом, як свідчить статистика близько 2 млн. дітей в Україні мають проблеми із зором. І щороку до цього контингенту додається майже 450 тис. дітей. Це в основному діти шкільного віку. В школі починається зорове навантаження на близькій відстані - це і компютери і книжки. Настпуним до акції долучитсья Донецьк, щойно нормалізується ситація у місті.