fluДвадцяти двом експертам з пташиного грипу, які зустрінуться 16-17 лютого у ВООЗ, потрібно буде вирішити до якої допустимої межі можна йти вченим у дослідженні смертельних вірусів-мутантів в ім’я науки. Мета термінової зустрічі ВООЗ - врегулювати безпрецедентний скандал навколо вимоги заборонити публікувати результати двох наукових досліджень, в який роз’яснюється яким чином вірус H5N1 може набути небезпечної форми, що може спричинити пандемію смертельної хвороби.   

Але фахівці впевнені, що ні гриф таємності, ні міжнародні директиви, ні закриття дослідницьких проектів не зможуть зупинити тих недобросовісних вчених, до рук яких потраплять технології створення та розповсюдження смертельного вірусу H5N1, і які вирішать діяти проти людства на стороні зла.

«Можна заборонити вченим робити добрі справи, але погані люди будуть продовжувати робити свої погані справи», - сказав Венді Барклей, експерт з питань вірусології у Королівському коледжі в Лондоні.  

ВООЗ скликала фахівців на зустріч 16-17 лютого у Женеву, щоб знайти вихід із глухого кута, в якому опинились вчені, які досліджували способи передачі вірусу H5N1від людини до людини, та керівництвом органів США, які відповідають за біологічну безпеку і вимагають засекретити або відредагувати дані досліджень до моменту їх публікації у наукових журналах.   

Оскільки дві дослідницькі команди (в Нідерландах і в США) виявили, що для поширення смертельно небезпечного вірусу H5N1 як звичайного грипу потрібно мінімум мутацій, то зустріч, швидше за все, буде дуже напруженою і таємною. Офіційні представники ВООЗ неодноразово підкреслювали, що зустріч буде проходити за «зачиненими дверима».

Глибоке занепокоєння

Орган з питань охорони здоров’я ООН висловив «глибоке занепокоєння можливими негативними наслідками» роботи двох дослідницьких груп, які у грудні заявили, що знайшли способи надати вірусу H5N1 форми, яка легко поширюватиметься і спричинить пандемію смертельної хвороби.   

Дослідники грипу з усього світу – більше 30 команд – оголосили про початок  60-денного мораторію на «будь-які дослідження, в яких використовується високо патогенний вірус грипу H5N1», і які переслідують мету створити форму легкої передачі вірусу.  

ВООЗ запросила 22 фахівців, серед яких вчені, які проводили дослідження, редакторів двох наукових журналів «Science» та «Nature», яких просили не публікувати матеріали, представників Національної науково-консультатвиної ради з питань біобезпеки США, яка вимагає засекречення даних.      

Кеіджі Фукуда (Keiji Fukuda), помічник генерального директора ВООЗ з питань безпеки здоров’я та навколишнього середовища, який буде головувати на зустрічі, сказав, що докладе максимум зусиль, щоб дійти згоди у питаннях чи потрібно публікувати дані досліджень частково або повністю, і хто може мати до них доступ.  

Наукове відкриття є життєво необхідним для розробки вакцини, діагностичних тестів та противірусних ліків, які знадобляться у разі виникнення пандемії грипу H5N1.

 «Важливо, щоб ці дослідження продовжились», - сказав К.Фукуда агентству «Reuters». «Є ризик. Існує багато речей про віруси, яких ми не знаємо. Питання не в тому чи повинні ми продовжувати дослідження…А в тому за яких умов ми можемо це робити, щоб не створювати зайвих ризиків та не породжувати нових страхів».

Майкл Остерхолм, член Національної науково-консультатвиної ради з питань біобезпеки США, вважає, що одна зустріч не принесе відчутних результатів.  

 «За один раз навряд чи щось вдасться вирішити. Це складне питання, яке потребує згоди на міжнаціональному рівні. Знайти рішення - це не просто сказати «так» або «ні». Ми не маємо права на помилку».

Вірус H5N1, який вперше виявили у Гонгконгу в 1997 році, легко поширюється серед птахів у більшості країн, особливо в Азії, але ще важко потрапляє до організму людини. Відомо, що з 2003 року вірус вразив 700 людей у світі, половина з яких померли. Смертність від вірусу залишається вищою, ніж від нового вірусу «свинячого грипу» H1N1, який спричинив пандемію у 2009-2010 роках.

Рон Фуч`єр (Ron Fouchier), провідний науковець датської команди, яка дослідила генетичні мутації вірусу H5N1 і знайшла спосіб його перетворення у форму, яка легко передається від людини до людини, впевнений, що результати потрібно опублікувати, щоб допомогти фахівцям зі сфери охорони здоров’я краще приготуватися до можливих сценаріїв розвитку подій, коли вірус зможе мутувати і становити смертельну небезпеку, оскільки буде передаватися від людини до людини під час кашлю та чихання.  

Більшість вчених погоджується, що у короткостроковій перспективі введення мораторію – «хороший жест», як говорить колишній радник з питань безпеки здоровя ВООЗ Девід Хейман. Він вважає, що це дасть науковому співтовариству час обдумати проблему.

Супер-штамм

Але чи варто вводити мораторій на завжди?

Хейман Барклі та багато інших науковців вважають, що призупинення досліджень вірусів грипу та інших потенційно смертельних патогенних агентів може стати небезпечним прецедентом.    

Хейман Барклі сказав, що подібні дослідження – життєво необхідні для розробки ефективної вакцини, діагностичних тестів, які можуть знадобитись дуже швидко, адже пандемія може виникнути вже завтра.

Джон Едмундс, голова департаменту епідеміології інфекційних хвороб у Лондонській школі гігієни та тропічної медицини вважає дослідження генетичних мутацій вірусу H5N1 «дуже-дуже важливою роботою», яку не можна припиняти.   

 «Існує ймовірність, що цей грип уже в найближчому майбутньому може завдати непомірної шкоди людству і тому дуже важливо бути напоготові».

Хейман Барклі, який очолює Центр безпеки глобального здоровя у Лондоні каже, що найкращим результатом було б досягення міжнародної згоди щодо «оптимальних шляхів проведення дослідження та поширення інформації».     

Також важливо усвідомити, що навіть якщо ти не поширюватимеш отриману інформацію, то можуть знайтися вчені, які при бажанні зможуть її отримати та використати проти людства.

За матеріалами "Reuters".

Фото: tsn.ua